Gore-tex Pazarlama hilesi mi?

Selam Outdoor Haber sakinleri.

Bugün (anladığım kadarıyla motosikletlerle ilgili ve hayvan gibi takipç sayısı olan) bir YouTube sayfası Gore-Tex membran ve patent meselesi ile ilgili detaylı bir video çekmiş. Şuradan izleyebilirsiniz:

İngilizce tabii ki. Ama kısaca diyor ki, Gore-tex dedikleri membran su geçirmez mi? Evet. Nefes alabilir mi? Evet. Ama yağmurda montun veya ayakkabın ıslanırsa işte o zaman çadır karışıyor. Islandıysa içeri su almıyor ama içerde oluşan buharı da dışarı vermediği için bu kez terletiyor. Yani markanın vaadettiği iki temel özellik eş zamanlı olmuyor. Birinden birisi. Hava kuruysa zaten sorun yok, vücut buharı dışarı transfer edilebiliyor.

Ek olarak, videoda bir belge gösteriliyor ki meğer Gore-tex'in patenti 1998 yılında dolmuş. Yani elinizde teknik imkan varsa siz de şuan hemen aynı tür bir membran üretebilirsiniz. Ama adamlar pazarda öyle bir marka değeri oluşturmuş ki, kimi üreticiler üst seviye ekipmanlarında Gore-tex logosu koymazsa satışları düşüyormuş. Halbuki havadan patent parası ödemiş oluyor firma...

Ben demiyorum, videoda olanları özetledim. :rolleyes:
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Abi şöyle bir olay var. Ben pançoyla da yürüdüm. Goretex ve benzer ceketlerde evet içinde ter buharı birikiyor, fakat panço tarzı giyeceklerde ter kan içinde kalıyorsun.Şu tip kimyasallarla suyun boncuklanıp kayıp akmasını sağlayabiliyorsun.
 
Abi şöyle bir olay var. Ben pançoyla da yürüdüm. Goretex ve benzer ceketlerde evet içinde ter buharı birikiyor, fakat panço tarzı giyeceklerde ter kan içinde kalıyorsun

Haha, hayatımda ilk defa böyle panço kullandım geçen. Cumartesi Kapıdağ'da Kirazlı Manastırına çıkıp bi kahve içeyim dedim. Ama hava da lodos falan, dedim yağmurluk taşımayayım. Bu pançoyu alalı 3 yıl oldu belki ama hiç kullanmamıştım. Çantaya attım ve öğlen yarım saat kadar sağanak yağdı. Harbiden içerden piştim. Bildiğin sauna etkisi yapıyor. Hani eskiden terleyip zayıflamak için böyle naylon eşofman takımı satılırdı TV'de.

IMG_20231125_122036.jpg
 
Bildiğim DWR li yağmurluklar zpacks, EE, montbell, OR gibi marakalar çok kullanılıyor yurtdışında hafif olmaları ve hava alabilirleri nedeniyle özellikle (en azından bununla ilgili ölçümleri yapıp ürün özellikleri olarak veriyorlar ürün açıklamalarında). Bu ürünlere DWR uygulaması yapmak gerekiyor belli bir zaman sonra ve belli bir zaman sonra işe yaramamaya başlıyor. Ben en ucuzunu Amazon amerika'dan almıştım 2 sene evvel, OR hellium du galiba 57 dolardı galiba %60 indirimle. Ürün 200g'dan hafif. Sarıbelen gökçe ören arasında sağanağa yakalandım, bir süre dayandı hatta yağmur sırasında iyiydi. Yalnız 15dk içinde tüm suyu içeriye geçirdi üzerimdeyken, ilk kullanımımdı. DWR li olmayan tüm diğer ürünler de zaten terletiyor, en ince malzeme bile çok rahatsız edici.
 

Aptalestel

Süper Üye
Bir de Avrupa birliğinde ki ülkeler eski goretexlerini bırakıp yeni tür EP diye geçen bir kumaşa yöneliyorlar membran içinde teflon vari kanserojen maddelerden dolayısıyla
 
Üst