Fiyat performans bisiklet heybesi

meteor

Üye
Şehir içinde kısa sürüşler yaptığım bir tur/şehir bisikletim var. Bu yaz ilk kez bisikletle bir tur yapmak istiyorum. Bisikletimde bagaj demiri var. Şimdi öncelikli ihtiyacım heybe. Önerebileceğiniz fiyat performans olarak iyi heybeler var mı? Çok üst seviye olanların fiyatları beni aşıyor. Bir de ilk bisiklet turum olacağı için başka önerileriniz olursa paylaşır mısınız

@meteor
Hoş geldiniz öncelikle. Şimdi anladığım kadarıyla Vaude, Ortlieb gibi kendileri de fiyatları da üst düzey olan markalara çıkamıyorsunuz. Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor ya bir elin parmaklarını geçmeyecek yerli üreticilere yöneleceksiniz ya da Aliexpress'ten satın alıp 1 ay bekleyeceksiniz. Son alternatif de Dechatlon. Kendi kullandığım Btwin 500 heybeden hiçbir şikayetim yok. Hatta şu incelemeden faydalanabilirsiniz:
Geçen sene tekini 160 liradan aldığım heybenin şu an 265 liraya çıktığını dehşetle fark ettim bu arada.
Dediğim gibi yerli heybe üreticileri de var. Şahsen hiç birini tecrübe etmedim. Ama kullanan arkadaşların deneyimlerine dayanarak Anunnaki markası öne çıkıyor. Kullanıpta memnun olmayanı duymadım gibi. Bildiğim kadarıyla Instagram üzerinden satış yapıyor. Bir de yine yerli Tolerance markası var. O da sahibinden de satıyor ürünlerini. Onunla ilgili de olumlu yorumlar vardı. Bir de Procyle var. İzmirli bir firma. Bunların da su geçirmez heybeleri var. Son olarak aklıma Semçanta geliyor ama bu markanın heybeleri konusunda @Alaattinin Kafa Lambası ile tatsız bir deneyimimiz oldu. Kendisi görünce aktarabilir. Bunlar dışında Konnix, Forte GT gibi daha uygun fiyatlı heybeler de var piyasada. Aliexpress in hiç bir ürününü kullanmadım tur heybesi olarak. Ama görüntüde çok güzel ürünler mevcut. Oradaki kullanıcı yorumlarından faydalanabilirsiniz.
Heybe konusunda en önemli şunu söyleyebilirim; bagaj demirine cırt bantla değil de kancayla asılan modeller daha stabil ve verimli oluyor. Bir de kilit mekanizması varsa daha da iyi.
Son olarak sorunuzda belirtmemişsiniz ama kaç günlük bir tur düşünüyorsunuz? Konaklama kamp şeklinde mi olacak? Toplam gitmeyi düşündüğünüz mesafe ne kadar? Diğer ekipmanlarınız ne alemde? Bu soruların her birinin cevabı yapılacak tavsiyeler için önemli.

Hocam gönül isterdi ki en iyisini alayım, fakat malumunuz, fiyatlar 1000 liradan başlıyor. Bagaj bağlantı noktası çok hoşuma gitti. Bu fiyat aralığındaki hiçbir heybede yok sanırım.

Bildiğim kadarıyla Anunnaki ve Tolerance'de de benzer bağlantı şekli var. Ama tabi direk kullanan birisi cevaplarsa daha aydınlatıcı olur.

Hocam Decathlon ne güzel ürünü her açıdan fotoğraflamış, siz de incelemişsiniz. Diğer markaların web sitesi bile yok. Instagram'da ufacık fotoğraflar koymuşlar, hiçbir fikir sahibi olamadım. Sanırım riske girmeyip Itwin almak en iyisi. Çok teşekkürler yanıt verdiğiniz için.

Yakından Ortlieb, Vaude ve Itwin heybeleri inceleme şansım oldu. Itwin'in bu iki markadan eksik hiçbir tarafı yok. Kumaşı çok kaliteli. Daha da önemlisi, bağlantı noktaları çok hoşuma gitti. Bir de @Everhard ile traktör geçemeyecek yollardan patikalardan geçirdik bisikletleri. Ne bir yerinden çıkma, ne bir kırılma. Itwin itwin olalı bugüne kadar bundan ağır bir teste tabi tutulmamıştır.

Arkadaşlar selamlar.
Mevcutta bulunan ancak pek de kullanmadığım dağ bisikletimle kamplı tur yapma fikrine düştüm. Biraz araştırdım bagaj demiri, belki çamurluk vs çok maliyetli değilde iş heybeye gelince fiyat skalası çok değişken. Birkaç uygun fiyatlı alternatif buldum ama hiç bilmediğim bir alan olduğu için önerilerinizi bekliyorum

@Marmara
Bütçenizden kullanım sıklığından ve ne kadar kapasiteye ihtiyacınız olduğundan bahsedin ki daha doğru öneriler gelsin.
Yani hacim olarak kafamda çok da net bir şey yok. Ama kesin olan en azından kısa vadede 1 haftayı geçmeyecek turlar yaparım. Çok daha uzun sürecek turlar için maalesef zamanım yok. Kullanım sıklığı demişsiniz buda senede en fazla 2-3 kere olur diye düşünüyorum. Bütçe meselesi de başta 500 lirayı geçmesin diyordum hala da geçmese iyi olur. ama öneriler doğrultusunda 700-750 bandına kadar çıkabilirim sanırım

Hocam kullanim sıklıgınızı ve bütçeyi göz önünde bulundurarak olursak dechatlon heybelerini öneririm. Şu geçirmez olduklarını ibraz ediyorlar ve genel kullanımınizin yaz mevsimi olduğunu varsayarsak bence ideal. Sağlamlık konusunda da memnuniyet duyulduğunu biliyorum. Hacim olarak ta ihtiyacınızı karşılamaz ise size tavsiyem çadırı on gidona sabitlemeniz olur. Ayrıca dechatlonun itiwit 30l dry bag çantaları ile de alan genisletebilirsiniz. Bu şekilde baya bir süredir uzun turda kullananları görüyorum sosyal medyada.
https://www.decathlon.com.tr/500-su-gecirmez-bisiklet-cantasi-20l--id_8355657.html
Bahsettiğim dry bag

@Marmara
Ayırdığınız bütçe içinde alternatifler mevcut. Öncelikle @omereminkaya nın önerdiği Decathlon btwin heybelerden kullandım. Hatta sitede incelemesi mevcut. Bendeki su geçirmez olanlardan. 20 litreliğinin çifti 530 liraya geliyor şu an.
Ayrıca yine kendim kullandığım şöyle bir heybe de var:
Fiyatının çok üzerinde performansı olduğunu söyleyebilirim. Aliexpress te farklı markalar adıyla bu ürünün aynısı 1000 küsür liraya satılıyor.
Bir de yine Forte gt markasının şahsen kullanmadığım ama çok fazla satılan ve hakkında yorum olan şu modeli mevcut:
Bunların dışında Delta bisikletin getirdiği ve yine bütçeniz içinde kalan şöyle bir heybe var:
Bütün bunlara ek olarak Annunaki, Tolerance ve Semçanta gibi yerli üreticilerin alternatifleri mevcut. Semçanta'dan şahsen uzak durun derim. Diğer iki msrkayı şahsen kullanmadım ama genel bir memnuniyet var diyebilirim. Biri sahibinden de diğeri Instagram da satış yapıyor diye biliyorum. Hatta yanlış bilmiyorsam @ModernOblomov Annunaki kullanıyor. Eğer okursa tecrübelerini paylaşır.
Benden şimdilik öneriler bu kadar.

Forte gt 824 modelini kullandım, fiyat/performans orani iyi denilebilir. Ancak bu tip ürünleri daha sonrasında eğer tur işini ilerletecek daha sık yapacaksanız en başta daha iyi birsey öneririm. Ama yılda bir kaç kez ve birkaç haftalık tur olacaksa isinizi görür. Çantanın ele alacak yönlerine gelirsek; yandaki file kumaş dandik, klips ve perlonlar orta derece diyebilirim. Kumaşı ucuz canta kumaşı gibi dayanımı fena sayılmaz, dikişler henüz bir problem görmedim. Şu geçirmez olduğunu da hiç sanmıyorum ama yagmurluk vs ile çözüyorum ben. Canta dediğim gibi yılda birkaç kez kısa süreli tur olacaksa fiyatına göre iş görür. Bir arkadaşım mesela turda benle birlikte simond 33 l sırt çantasını bagaj demirine yatay vaziyette sabitleyip tur yapmıştı. Yani uzun soluklu isinizi şansa bırakmayacak tipte bir tur olacaksa her türlü yola çıkılır hocam.
Ancak bisiklet turculugu ciddi düşünülüyor ise ne yapılır ne edilir para biriktirilir iyi bir bagaj demiri ve ortlieb heybe alınmalı diye düşünüyorum. Bu giriş seviyesi ürünlere hiç para harcamayıp tek seferlik yatırım her zaman daha iyi.
Bence canta kadar bir diğer önemli konu da bagaj demiri. Hatta daha önemli. Çünkü bagaj demirinin piyasada ucuz ve çok parçalı montaj olanların dayanımı zayıf en olmadık yerde bir sorun çıkarttığı an o kadar çantayı taşımak güç olabiliyor ki yaşadım bunu. Dağın başında km lerce sırtımda canta taşımak zorunda kalmıştım.

Forte gt 824 modelini kullandım, fiyat/performans orani iyi denilebilir. Ancak bu tip ürünleri daha sonrasında eğer tur işini ilerletecek daha sık yapacaksanız en başta daha iyi birsey öneririm. Ama yılda bir kaç kez ve birkaç haftalık tur olacaksa isinizi görür. Çantanın ele alacak yönlerine gelirsek; yandaki file kumaş dandik, klips ve perlonlar orta derece diyebilirim. Kumaşı ucuz canta kumaşı gibi dayanımı fena sayılmaz, dikişler henüz bir problem görmedim. Şu geçirmez olduğunu da hiç sanmıyorum ama yagmurluk vs ile çözüyorum ben. Canta dediğim gibi yılda birkaç kez kısa süreli tur olacaksa fiyatına göre iş görür. Bir arkadaşım mesela turda benle birlikte simond 33 l sırt çantasını bagaj demirine yatay vaziyette sabitleyip tur yapmıştı. Yani uzun soluklu isinizi şansa bırakmayacak tipte bir tur olacaksa her türlü yola çıkılır hocam.
Ancak bisiklet turculugu ciddi düşünülüyor ise ne yapılır ne edilir para biriktirilir iyi bir bagaj demiri ve ortlieb heybe alınmalı diye düşünüyorum. Bu giriş seviyesi ürünlere hiç para harcamayıp tek seferlik yatırım her zaman daha iyi.
Bence canta kadar bir diğer önemli konu da bagaj demiri. Hatta daha önemli. Çünkü bagaj demirinin piyasada ucuz ve çok parçalı montaj olanların dayanımı zayıf en olmadık yerde bir sorun çıkarttığı an o kadar çantayı taşımak güç olabiliyor ki yaşadım bunu. Dağın başında km lerce sırtımda canta taşımak zorunda kalmıştım.
Kesinlikle çok yerinde öneriler. Evet bisiklet turculuğu ciddi düşünülecek ise gerçekten de baştan malzemeye yatırım yapmakta fayda var. Ortlieb, Vaude bunlar ömürlük ürüler üretiyor. Sadece sağlamlık değil, fonksiyonellik, kullanım kolaylığı ve stabil durmaları gibi bir çok artıları var. Evet oldukça maliyetli ekipmanlar bunlar. Ama işte bir defa alınıyor. Öte yandan arada bir kullanım için de böyle büyük bütçeler ayırmaya gerek yok.
@omereminkaya çok doğru bir noktaya değinmiş. Bagaj demiri önemli bir husus. Kendini kanıtlamış üreticilerin bagajlarını kullanmakta büyük fayda var. Zira piyasada 70-80 liraya uyduruk no name bagajlar satılıyor. Tur sırasında sorun çıkarırsa bunlar, faaliyetiniz zehir olur. İmkan varsa Tubus iyi markadır. Bunun ardından Topeak ve Xlc de sorunsuz ve sağlam malzemeler üretir.
@Marmara bir de siz dağ bisikletimi kullanacağım demişsiniz. Kontrol etmişsinizdir mutlaka ama bagaj demiri için montaj yuvaları var mı arka borularda? Eğer yoksa sele borusuna takılan bagaj demirleri var. Ancak pek de önermem. Ön maşa da büyük olasılıkla amortisörlüdür. Dolayısıyla bagaj demiri için delik yoktur. Burada da yine Xlc nin amortisörlü maşalar için olan ön bagajı var, öneririm. Son olarak eğer bisiklet disk frenli ise bagaj demirini disk fren uyumlu tercih etmek gerek.

@omereminkaya ve @Everhard
Detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kafamda baya bir fikir oluştu. Şimdiki fikrim ilk etapta Decathlon, Forte GT gibi markalara yönelmek. Ya da fikir paylaşan olursa Annunaki ve Tolerance de değerlendirilebilir. Gönül dünya çapında kendini kanıtlamış markalardan yana olsa da ön ve arka bir set yapayım desen 2000+ lira. Buna birde gidon çantası eklersen oluyor 3000. Şimdilik ihtiyacımı karşılamaya yönelik daha ekonomik çözümlere yöneleceğim. Bakalım uzun tur işi ilerlerse ve daha fazla vakit ayırabilirsem ekipmanı yükseltmeyi o zaman düşünürüm.
@Marmara bir de siz dağ bisikletimi kullanacağım demişsiniz. Kontrol etmişsinizdir mutlaka ama bagaj demiri için montaj yuvaları var mı arka borularda? Eğer yoksa sele borusuna takılan bagaj demirleri var. Ancak pek de önermem. Ön maşa da büyük olasılıkla amortisörlüdür. Dolayısıyla bagaj demiri için delik yoktur. Burada da yine Xlc nin amortisörlü maşalar için olan ön bagajı var, öneririm. Son olarak eğer bisiklet disk frenli ise bagaj demirini disk fren uyumlu tercih etmek gerek.
Hocam evet bagaj için arkada montaj delikleri var. ve evet bisiklet disk frenli. Bu arada bagaj demirlerini biraz inceledim. Tubus zaten 1200 lira fiyatı ile (sadece arka bagaj demiri) benim için alternatif değil. Topeak de epey pahalı ürünleri var. Bu markada da fiyatlar 500-600 bandında. Bu durumda XLC'ye yönelmek durumundayım sanırım. Model olarak öneriniz var mı

Xlc nin bir çok ürünü oldukça fiyat performans ürünü. Bagaj demirinde de diğer noname markalara göre daha iyi. Kullanıcı görüşleri genellikle olumlu bir ürün, yinede youtube, bisikletforum gibi sitelerden bi arastirmanizi öneririm. Üstelik bagaj demir ayakları da üst platform ile kaynaklı olması daha bi sağlamlık düşüncesi oluşturuyor. Diğer çok parçalı civata ile tutturulan ürünlerde en büyük problem zamanla gevşemesi oluyor. Yani ne kadar yekpare ise o kadar iyi.
Birde merak ettiğim şey sadece arka heybe ile kısa turlari idare etmeniz mümkün mü acaba, çok uzun seyahatler olmayacaksa az canta az eşya ile yola çıkmanızı öneririm. Hem keyifli bir tur için hemde bisikletin jant setini tur için daha sağlam tellere, gobeklere ve jant çemberine göre yukseltmediyseniz fazla yük size bir yerde problem doğurabilir.
Yinede çok detaylarla gözünüzü korkutmak gibi olsun istemiyorum yola çıkmanız yeterli, tek naçizane tavsiyem gerçekten ihtiyacınız kadar olan ve minimal eşya olsun :)

@omereminkaya ve @Everhard
Detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kafamda baya bir fikir oluştu. Şimdiki fikrim ilk etapta Decathlon, Forte GT gibi markalara yönelmek. Ya da fikir paylaşan olursa Annunaki ve Tolerance de değerlendirilebilir. Gönül dünya çapında kendini kanıtlamış markalardan yana olsa da ön ve arka bir set yapayım desen 2000+ lira. Buna birde gidon çantası eklersen oluyor 3000. Şimdilik ihtiyacımı karşılamaya yönelik daha ekonomik çözümlere yöneleceğim. Bakalım uzun tur işi ilerlerse ve daha fazla vakit ayırabilirsem ekipmanı yükseltmeyi o zaman düşünürüm.

Hocam evet bagaj için arkada montaj delikleri var. ve evet bisiklet disk frenli. Bu arada bagaj demirlerini biraz inceledim. Tubus zaten 1200 lira fiyatı ile (sadece arka bagaj demiri) benim için alternatif değil. Topeak de epey pahalı ürünleri var. Bu markada da fiyatlar 500-600 bandında. Bu durumda XLC'ye yönelmek durumundayım sanırım. Model olarak öneriniz var mı
Benim kullandığım arka bagaj şu:
Gayet memnunum. Tam bir fiyat performans ürünü. Gerçek anlamda berbat zeminde de kullandım kaymak gibi asfaltta da. Oldukça sağlam ve güven veren bir bagaj. Tavsiye ederim.
Öte yandan amortisörlü maşa uyumlu ön bagaj demiri olarak yine Xlc'nin şu ürünü fiyatına göre oldukça başarılı:
Ama bir hatırlatma yapayım bu ön bagajı eğer eliniz yatkın değilse işinin ehli bir bisiklet ustasına taktırın derim. Sağlam ve stabil olması açısından.
Ayrıca @omereminkaya doğru bir noktaya değinmiş. Tüm doğa sporlarında olduğu gibi ne kadar hafif yük o kadar keyifli faaliyet kuralı bisiklet turları için de geçerli. Malzemeyi minimalize edip yalnızca arka bagajla yola çıkabiliyorsanız öyle yapın.

Yaklaşık sekiz aydır Anunnaki heybeleri kullanıyorum. Bu sürede bir uzun tur, 5-6 kere de haftasonu turları yaptım. Bendeki heybeler 15 ve 30'ar litrelik. Sipariş öncesi acaba 45 litrelik mi alsam diye tereddütlerim vardı lakin, bana fazlasıyla yetti. Çanta ne kadar büyük olursa o kadar doldurmalısınız gibi düşünüyor beyin sanırım. Bu sebeple alacak olanlara da 30 litreliğin yeteceğini sanıyorum.

Kendimce artılarından bahsedecek olursam:
- Heybelerin bagaj demirine yaslanan kısmında sert malzeme kullanılması
- Sağlam bir asma demirine sahip olması
- Heybelerin sallanmaması için bir kancası olması
- Görünürlük için ışıkta parlayan detayların düşünülmesi
- Heybenin dışında 1.5 litrelik şişenin girebileceği bir cep bulunması
- Su geçirmemesi

Bahsettiğim arka kısım:
IMG_20210111_095758.jpg

Ayrıca Ayhan Beyin gerek satış sırasında, gerek satış sonrası ilgisi, yardımseverliği, yaklaşımı çok memnun edici. Kendisi Instagram ve sahibinden üzerinden satış yapıyor. Bu arada bikepacking turlar yapanlar için de güzel ürünler üretiyor. Yeter ki kafanızdaki çantayı anlatın.

Fiyat vermek çok doğru olmayacak belki ama ocak 2021'de 550 TL'ye almıştım, şu an fiyat muhtemelen artmıştır. Senede bir kez yapılan turlar için gayet yeterli olduğunu düşünüyor, yarı yolda bırakmayacağına inanıyorum.

Bu da bu yazki turumdan bir kare: Öndekiler 15, arkadakiler 30 litre.
IMG20210713205238.jpg

Yaklaşık sekiz aydır Anunnaki heybeleri kullanıyorum. Bu sürede bir uzun tur, 5-6 kere de haftasonu turları yaptım. Bendeki heybeler 15 ve 30'ar litrelik. Sipariş öncesi acaba 45 litrelik mi alsam diye tereddütlerim vardı lakin, bana fazlasıyla yetti. Çanta ne kadar büyük olursa o kadar doldurmalısınız gibi düşünüyor beyin sanırım. Bu sebeple alacak olanlara da 30 litreliğin yeteceğini sanıyorum.

Kendimce artılarından bahsedecek olursam:
- Heybelerin bagaj demirine yaslanan kısmında sert malzeme kullanılması
- Sağlam bir asma demirine sahip olması
- Heybelerin sallanmaması için bir kancası olması
- Görünürlük için ışıkta parlayan detayların düşünülmesi
- Heybenin dışında 1.5 litrelik şişenin girebileceği bir cep bulunması
- Su geçirmemesi

Bahsettiğim arka kısım:
Ekli dosyayı görüntüle 715

Ayrıca Ayhan Beyin gerek satış sırasında, gerek satış sonrası ilgisi, yardımseverliği, yaklaşımı çok memnun edici. Kendisi Instagram ve sahibinden üzerinden satış yapıyor. Bu arada bikepacking turlar yapanlar için de güzel ürünler üretiyor. Yeter ki kafanızdaki çantayı anlatın.

Fiyat vermek çok doğru olmayacak belki ama ocak 2021'de 550 TL'ye almıştım, şu an fiyat muhtemelen artmıştır. Senede bir kez yapılan turlar için gayet yeterli olduğunu düşünüyor, yarı yolda bırakmayacağına inanıyorum.

Bu da bu yazki turumdan bir kare: Öndekiler 15, arkadakiler 30 litre.
Ekli dosyayı görüntüle 717
Detaylı cevap için çok teşekkür ederim. Sanırım bu üründe listeme girecekler arasında. Hiçte fena görünmüyor.

Geri