Template errors

• Template public:PAGE_CONTAINER: [E_DEPRECATED] Creation of dynamic property XenGenTr\XGTForumistatistik\XF\Template\Templater::$XT_footer is deprecated (src/addons/XenGenTr/XGTForumistatistik/TL.php:50)

Dünyanın En İyi Ultralight Çadırı?

kucukagac

Yeni Üye
Merhabalar,

Uzun süreli seyahat ve kamp etkinliklerim için ultralight bir ekipman hazırlamak üzere araştırmalarıma başladım. Alacağım her ekipmanı iyi seçip sadece bir defa almak istiyorum. Bütçe problemim yok. Yurt dışından ultralight bir çadır sipariş edeceğim. Alabileceğim en hafif ve en kaliteli çadırı araştırıyorum.

Benim için çok önemli seçimlerden bir tanesi. Araştırmalarıma devam ederken alabileceğim en iyi çadırın "hornet™ elite ultralight backpacking tent – 2019" olup olmadığı konusunda emin değilim. (Bkz: https://www.nemoequipment.com/product/hornet-elite-2019)

Yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar. Beni bilgilendirmenizi rica ederim.

Sizce alabileceğim en kaliteli ve en hafif ultralight sırt çantası çadırı hangisi?

Doğadan hepinize sevgiler ve selamlar.

Merhabalar,
Sorunuzda hangi mevsim ve irtifalar ile kaç kişi kullanacağınızı belirtmemişsiniz. Bu yüzden vereceğim cevap biraz genel olacak. Gerçekten çok kaliteli ve hafif çadır üreten aslında birden fazla üretici var. Big Agnes, MSR, Black Diamond, Mountain Hardwear, Vaude ve sizin de bahsettiğiniz özellikle ABD'de oldukça yaygın olan Nemo. Bu markaların hiç birinin sizi üzeceğini tahmin etmem. Tabi çadırlar iyice hafifledikçe daha narin bir hal alıyorlar, rüzgar dayanımları ile su geçirmezlikleri de aynı şekilde düşüyor. Özellikle bu markaların hangisi derseniz, sanırım ben tercihimi Big Agnes'ten yana kullanırdım.

Evet z pack o kısımda kafayı yemiş. 500 gr a 50 litrelik çanta yapmış adamlar. Ama galiba 300 usd şimdi fiyatlar çok çok pahalı geldiği için vaz geçtim. Bu site çok hoşuma gitti. Eğer çadırı ucuz tutup naturehike alırsam bu 40 litreden 60 litreye genişleyebilen çanta güzel görünüyor. Sonuçta çanta ve uykutulumu çok önemli. Millet iyi bir uyku tulumu ile tarp altında karda bile yatıyor.

Merhabalar,

Alacağım çadır tek kişilik olacak ve mümkünse her mevsimde, her irtifada barınma ihtiyacımı karşılayabilecek bir çadır. Belirttiğiniz markaları inceleyeceğim "Everhard". Zaman ayırıp ilgili bir yorum hazırlamışsınız, çok sağ olun.

"Alaattinin Kafa Lambası" tavsiye ettiğiniz site ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Çok işime yarayacaklarına eminim. Tanışıp muhabbet etmeyi ve ekipmanları değerlendirmeyi ben de çok isterim. Ama bir şartım var; bunu doğada yapalım :)

"Nermin" Dediğiniz gibi, 500 gr ağırlığında 50 litre çanta üretmek çok büyük başarı. Umarım siz de sizin için en uygun ekipmanları bulursunuz. Cevabınız için de çok teşekkür ediyorum.

Doğal ve doğada kalın :)

Malzemelerinizi mutlaka yazlık ve kışlık diye ayırın derim. Almışken iyisini alayım her mevsim kullanayım pek randımanlı olmuyor. Yazın düşük irtifalarda kışlık çadır gerçekten çekilmez oluyor...tentesi ( üst parçası) olmadan tek başına kullanmak ta özellikle tül kısmı çoksa sinir bozucu oluyor.....bu arada naturhike ı incelerken birşey fark ettim. Hem normal tenteli alınabilir çadır. Bir de aynı çadıra kar etekli tente alınır. Aynı anda hem 3 mevsim hem hem kışlık olur..... tabi sabaha kadar yağan kar altında yazlık çadırla kalan çözüm olarak çadıra kurtemizlemeci naylonu takan. kış etkinliğinde iki tulumu üst üste takıp yatan..30 kilometre zirve yürüyüşünde sabah geç uyandığı için batonlarını ve su şişesini unutup sersefil olan ama kimseye çaktırmayan bir tipten ne kadar malzeme tavsiyesi alınırsa artık.....

bir ara "hafiflemeyi" bilgisayar başında araştırıp şöyle bir olay yaşadım https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/ferrino-bivy-hl-bivak-cadir-inceleme

yani hafiflikle pratiklik arasında "ince bi çizgi" var. o sınır da kişiden kişiye değişiyor galiba.

500 gramlık çanta bilgisayar başında düşününce "iyi güzel" ancak en iyi koşulda bile nereden baksanız içini ortalama 10 kilo dolduracaksınız.

Geçen ay st paul yolunu yürüdüm. Bazı etaplarda hava sıcak olmamasına karşın en az 4 litre su taşımak gerekiyor (su kaynağı yok), bu da 4 kilo demek. 1 kilo da gıda taşısanız 5 kilo sırf su ve gıda. 500 gramlık çantanın omuz askıları "çok ince" gelip omuzları acıtacak mı ne olacak bilmiyoruz. denemesi de 300 küsür dolar az değil yani.

sierra designs flex capacitor (beden olayına dikkat!! hem çantanın hem bel kolonunun bedeni ayrı ayrı seçiliyor) sırt çantasını yukarıda bahsettiğim ince çizgiyi aşmayacağını düşündüğüm için önerdim.

@Nermin yürüyüş ve dağcılıkta (bisiklet ve fotoğrafta da aynısını gözlemledim) insanlar malzemeleri ile duygusal bağ kuruyor. yani hatalı seçim yapsalar bile, hem kendilerine hem de malzemelerine toz kondurmuyorlar :) kendini tiye alman çok güzel. bu yüzden asıl senden malzeme tavsiyesi dinlemek gerek.

@Alaattinin Kafa Lambası
Ben mi ön yargılıyım neyim, bence daha bunlarda bile olay çantalıktan çıkmış. Dediğiniz gibi en iyi şartlarda (baya baya tulumunuzun 800 gr olduğu şartları falan kastediyorum) bile 10 kg civarı yük için fena halde konforsuz göründü bana bu çantalar. 1 kilo fazla taşırım başım ağrımaz zihniyetine meylettim. Dediğim gibi belki de sadece benim ön yargım.

@Nermin
Yaşadıklarınız tebessüm ettirdi beni :) Hepimiz her an yaşayarak, deneyerek, tecrübe ederek ve bazen de eziyet çekerek öğreniyoruz iyiyi doğruyu ya da en azından kendimize en uygunu.
Bir de Naturehike için hem kar etekli tentesi hem standart tentesi var demişsiniz. Bunun için bahsettiğiniz model şu sanırım:
https://www.outdoorhaber.com/malzem...up-2-ucuz-cift-kisilik-kamp-cadiri-incelemesi
Ben de bunu kullanmaktayım çok memnun ve mutlu şekilde. Size bir sorum olacak ama: şu kar etekli dış tenteyi tek olarak temin şansımız var mı ki?
Ve siz bu şekilde mi kullanıyorsunuz. Zira kulağa çok mantıklı gelmekte

bez-sirt-cantasi.jpg

bezden mamul bu sırt çantası 6 liraya satılıyor. sanırım ağırlığı 300 gram civarıdır. toplam kamp yükünüz 3-4 kiloysa alın misler gibi kullanın. 500 gramlık çanta da bundan temelde çok farklı değildir diye düşünüyorum. belki bu bez çantanın omuz askıları modifiye edilebilir. örneğin eski bir çantanın omuz askıları sökülüp buna takılabilir. yağmurlu havalarda çöp poşetine geçirip kullanabilirsiniz. alın size ultralight. aslında ultralight olayının özü bu. yani maliyette de ultralight olması gerekiyor. ancak ticarileşen her şeyde olduğu gibi , ultralight olayında da son yıllarda iş çığrından çıkmış durumda.

Geri