Cift Uyku Tulumu / Beraber Kullanim Durumu

AlperK

Üye
Merhaba, daha once iki uyku tulumunu ic ice kullaandiniz mi? Veya kullanan biri size deneyimini aktardi mi? (Varsayima dayali degil de, deneyime dayali bilgiyi aktarabilirseniz memnun olurum)

Ornegin; iki adet 0 derece C konfor sicakligi verebilen uyku tumumu ic ice kullanilirsa -5 -10 C konfor sicakliginda bir koruma gorevi gorur mu? Merak ettigim bu aslinda.

Bu veya benzeri bir deneyiminiz oldu mu / bir arkadasinizdan buna benzer bir deneme sonucu varsa paylasabilir misiniz (soru degeri 10puan'dir basarilar :)) )

Tesekkurler,

Uyku tulumunun olayı ısı izolasyonu yapmasıdır. Kumaşa, iç-dış dolgusuna, kesimine göre muhafaza edebildiği ısı farklılık gösterir. Aynı uyku tulumundan çift kat kullanmak mantıken izolasyonu arttıracağı için sorunun cevabına evet diyebilirim. Ancak çantaya çift uyku tulumu yüklemek boş alanı azalttığından ve çantaya ek ağırlık eklediğinden mantıksızdır. Yaz ve kış için ayrı ekipmanlara sahip olmak lazım. Örneğin bahar mevsimde hafif yağışlı ılık bir kamp için bu iki ekipman seti arasından uygun seçimler yaparak çanta hazırlanır.

Çift uyku tulumuyla gitmek yerine; uyku tulumu + polar battaniye veya uyku tulumu + içlik veya uyku tulumu + yerden yüksek, ayaklı kamp yatağı gibi ısı tutan veya soğuk hava etkisini azaltan seçimler yapılabilir. Çift uyku tulumu kullanmadım. Ancak bir kampta yazın iki dağ arası, bitki örtüsü zayıf, açık araziye kamp atma acemiliğinde bulunmuştum. Gece boyu şiddetli soğuk rüzgarlarla boğuşan çadırın içinde yazlık uyku tulumu yetersiz kaldı. Yanında taşıdığım kalın battal boy çöp poşetini uyku tulumuna giydirerek ve çadır havalandırmasını havlu ile kapatarak izolasyon sağlamıştım. Ekipman yetersiz, hava soğuk ve üşüyorsan elindekilerle pratik çözümler oluşturacaksın. Dediğim gibi olay ısıyı korumakta yatıyor. Bu prensibi düşünerek hareket et.

Uyku tulumunun olayı ısı izolasyonu yapmasıdır. Kumaşa, iç-dış dolgusuna, kesimine göre muhafaza edebildiği ısı farklılık gösterir. Aynı uyku tulumundan çift kat kullanmak mantıken izolasyonu arttıracağı için sorunun cevabına evet diyebilirim. Ancak çantaya çift uyku tulumu yüklemek boş alanı azalttığından ve çantaya ek ağırlık eklediğinden mantıksızdır. Yaz ve kış için ayrı ekipmanlara sahip olmak lazım. Örneğin bahar mevsimde hafif yağışlı ılık bir kamp için bu iki ekipman seti arasından uygun seçimler yaparak çanta hazırlanır.

Çift uyku tulumuyla gitmek yerine; uyku tulumu + polar battaniye veya uyku tulumu + içlik veya uyku tulumu + yerden yüksek, ayaklı kamp yatağı gibi ısı tutan veya soğuk hava etkisini azaltan seçimler yapılabilir. Çift uyku tulumu kullanmadım. Ancak bir kampta yazın iki dağ arası, bitki örtüsü zayıf, açık araziye kamp atma acemiliğinde bulunmuştum. Gece boyu şiddetli soğuk rüzgarlarla boğuşan çadırın içinde yazlık uyku tulumu yetersiz kaldı. Yanında taşıdığım kalın battal boy çöp poşetini uyku tulumuna giydirerek ve çadır havalandırmasını havlu ile kapatarak izolasyon sağlamıştım. Ekipman yetersiz, hava soğuk ve üşüyorsan elindekilerle pratik çözümler oluşturacaksın. Dediğim gibi olay ısıyı korumakta yatıyor. Bu prensibi düşünerek hareket et.
Yukarida soyledigini biliyorum ve katiliyorum. Lakin belirtilen durumu birebirde deneyimleyen veya deneyimleyen birinden durumu aktarmasini bekliyorum.

Isi transferi: iletim, tasinim ve ışınımla oluyor. Olusmasi icin sicaklik farki, malzeme cinsi, akiskan hizi gibi faktorler etkili.

Cadir icindeki hava akimini azaltmak, cadir ici yogusmayi arttirma ve nefes alma faktorleri dusunuldugunde, bir limit dogrultusunda etkili.

Iletimle isi transferini kesmenin en iyi yontemi iyi bir mat kullanmak (zemin ile temas). Ayni zamanda vucut sicakligindan yansiyan sicaklik da vucuda geri donuyor az bir kayipla.

Tasinimla isi transferini kesmenin en iyi yontemi, insan bedeni yuzey sicakligi ve cadir ici hava arasindaki geciste, iyi bir tulum kullanmak.

Tulum dis yuzey sicakligi ve insan vucudu sicakligi farki; isi transferine neden oluyor. Tulum icine girdikten sonra bosta kalan hacim fazla buyuk ise, icerideki hava tasinimla isi kaybina neden oluyor (tulum ic yuzeyi icinde kalan hava hacminde sicaklik farki kaynakli hava turbulanslari / vorteksler olusuyor).

Bu mantikla amac zaten en iyi yalitim olan havayi, cok kucuk hacimlerde hareketsiz tutmaya calismak.. straforlar, cam yunu isi yalitimlari vs de ayni mantikla uretiliyor..

Yukarida bazi temel isi transferi bilgilerini yalap sap yazmaya calistim.
Ancak her zaman teorik bilgi ve pratik birbirini tutmuyor. O yuzden deneyler yapiliyor zaten..

Ben ilk bakista kiyafetle tulum icine girmenin faydali olacagini dusunmustum sene basinda bir kis kampinda. Ust tarafta sorun olmadi ama ayak kisminda patladim (bosluk vardi ve ust uste giyilen iki normal corap tutmadi).

Suan kaz tuyunu ezip gorevini etkilemeden, icine veya disina bir sentetik tulum daha gecirmek faydali olabilir gibi gelse de, deneyen var mi onu merak ediyorum.

Bu arada marmot never summer var suan benim icin sorun yok. Benle gelen biri olursa bu yontem ne kadar ise yarar onu merak ediyorum.

Geri