Arc'teryx Cerium SV Kaz Tüyü Ceket İncelemesi

Uzun süredir beklediğim Arc'teryx Cerium SV mont elime ulaştı. Büyük bir heyecanla paketi açıp üzerime giydim.

Öncelikle söylemeliyim ki 0 ila -15 derece arasındaki sıcaklıklarda altınıza sadece tshirt giyerek bile inanılmaz sıcak kalmanızı sağlayacak müthiş bir çatılama özelliğine sahip.

170 Gram Kuzey Avrupa kazı ile doldurulmuş bu mont en iyi sıcaklığı sağlamak amacıyla 850 Fill gücünde dolum yapılmış. Ayrıca vücutta ter oluşabilecek ve dışarıdan en çok yağmurdan etkilenecek bazı noktalarda Arc'teryx in geliştirdiği Coreloft dolgu ile haritalama yöntemiyle doldurulmuş. Koltukaltları, bilek kısımları, ağızın denk geldiği fermuar üzeri ile Başlık kısmı Coreloft dolgu ile takviye edilerek ıslansa dahi maksimum sıcaklık oranını korumaya devam ediyor.

Montta kullanılan dış kumaş yine Arc'teryx e ait ekstra güçlü ve rüzgar durdurucu özelikli fakat minimum ağırlıktaki Arato 10 isimli kumaş.

İç kısmı ise aynı özellikte fakat daha ince Arato 7 kumaşından.

Başlık kısmı 2 noktadan ayarlanabilme özelliği ile inanılmaz şekilde oturuyor ve kesinlikle hareket etmeyerek içeriye en şiddetli rüzgarları almayacak şekilde tasarlanmış. Yine başlık kısmı diğer outdoor markalarına oranla inanılmaz dolgulu ve ekstra kabarık.

Montun iç kısımları özel gerdirme yöntemi ile dikilerek maksimum oranda vücuda yakın durarak izolasyonu mükemmel hale getirmekte.

Kollarında gövdeye oranla daha fazla kaz dolgusu olduğu belli oluyor, şirket yetkilileri bunu üşümenin en fazla kollarda ve baş kısmında olduğunu belirterek açıklıyorlar.

Montun dış kumaşı 20 yıkamaya kadar yağmur suyunu üzerinden akıtacak DWR (Durable Water Reppelent) özelliğine sahip. Ayrıca inşaat kalitesi ve dikişleri inanılmaz. Dikişleri görmek için Mercek tutmanız gerekiyor.

Tüm bu özelliklerin yanında montun toplam ağırlığı sadece 410 Gram! Paket ilk geldiğinde boş sandım ancak montu katlayıp çuvalına koyduğunuz zaman 1 litrelik kola şişesi kadar küçülerek şaşırtıyor.

Karlı soğuk günlerde ve kış kamplarında giymek için sabırsızlanıyorum. Kışın incelemeyi tekrar güncelleyeceğim. 2017-11-13 20.24.52.jpg

Geri