Aladağlar trekking rotası önerisi

Doğa00

Süper Üye
Merhaba arkadaşlar trekking rotası arıyorum bu yaz orta zorlukta veya orta kolay aladağlar da trekking rotası önerebilirmisiniz detaylı bir şekilde internette birkaç rota var ancak giden sadece kamp yapmaya gitmiştim bir kez aladağlara , ankaraya çok yakın niğde otobanından dolayı ve aladağlar muazzam bir coğrafya bana göre , 5-6 günlük emler zirvesi ( kolay diye duydum ) içeren veya içermeyen rota önerilerine açığım tavsiyelere de açığım ultralight bir yürüyüş olcak eşimle yürüyeceğiz trekking yapacağız :) veya tek de gidebilirim. sevgiler

Merhabalar
Aladağlar nefis bir coğrafya. 3000 m üzeri onlarca zirvesi olan inanılmaz bir bölge bence. Şimdi burayla ilgili şöyle bir rotası vardı @Alaattinin Kafa Lambası nın

Ben de bunu biraz değiştirerek, Yedigöller platosundan sonra yönümü Hacer boğazı - Hacer ormanları - Barazama - Kapuzbaşı şelaleleri olacak şekilde yürümüştüm. Kesinlikle öneririm. Ayrıca Yedigöller platosunda fazladan bir gün geçirip, teknik etap içermeyen Emler zirvesi (3723m) yapabilirsiniz. Yine Emler gibi, teknik tırmanış gerektirmeyen, bir kaç zirveyi daha rotanıza dahil ederseniz nefis bir faaliyet olur.
Aladağlar ile ilgili birkaç kelam edeyim. Su kaynakları Kaçkarlar gibi bol olmasa da, bir çok su kaynağı mevcut. Haziran sonu, temmuz başı gibi giderseniz zaten zirvelerdeki karların eriyip bolca kaynak sağladığını göreceksiniz. Geceleri 3000 metreler civarında hava sıfırın altına düşüyor buna dikkat. Gıda meselesini en geç Niğde'nin Çamardı ilçesinde halletmeniz lazım. Buradan sonra takviye yapabileceğiniz hiçbir yer bulunmuyor. Zemin çoğunlukla çarşak. Çarşak bantlı, sert tabanlı bir bot ya da yaklaşım ayakkabısı tercih etmenizi tavsiye ederim.
Benim söyleyeceklerim bu kadar. Diğer arkadaşlar da bilgi paylaşırlar. Sormak istediğiniz bir şey olursa, bilgim dahilinde, severek yanıtlarım.

Aladağlara giderseniz Mehmet Şenol'u arayın, size yardımcı olur. Çukurbağ'daydı sanırım, bir 4x4 ü var, katırları da var, kapı denilen yere yakın bir kamp alanı yapmış, kıl çadır da vardı, güneşte kalmazsınız. Kapıdan yukarı vurup çelikbuyduran da kamp atarsınız, oradan emler, göller bölgesi vs istediğiniz gibi gezebilirsiniz.
Çelikbuyduran'a yükle çıkmak zor olur, o yüzden isterseniz katır da kiralarsınız ondan, istemezseniz de yükünüzle çıkabilirsiniz. Mehmet Abi bölgeyi çok iyi bilen birisidir.

Telefon numarası: 0 535 610 0241

Geri